727 953 432

Ukázka Ju Jutsu v OC Breda

V neděli 3. března jsme ku příležitosti otevření nového dojo a náboru dalších studentů připravili ukázku tradičního japonského bojového umění Ju Jutsu. Ta proběhla v opavském OC Breda & Weinstein. Následovala po divadelní pohádce, takže jsme měli opravdu velké množství dětských diváků (ale nejen dětí), kterým se ukázka velmi líbila – soudě dle potlesku, nadšených komentářů a velikého zaujetí.

Celkově jsme ukázku měli tématicky rozdělenou do 3 částí:

V 1. části se nám předvedly se svým cvičením děti – rozdělené ještě na chlapce a dívky, které ukázaly něco málo ze svého gymnastického repertoáru a pro cvičení nemálo důležité pády – ukemi. Po tomto rychlém rozehřátí vystoupili kluci se svými technikami – o něco tvrdšími a reálnějšími než nadcházející děvčata. Všichni ukázali pro naši školu poměrně typické techniky, které, spolu se spoustou dalších cvičí na svých běžných hodinách. Po předvedení těchto technik jsme zapojili i publikum a jednoduché motoricky nenáročné a bezpečné techniky si mohly vyzkoušet i děti z řad diváků.

Poté v 2. části následovalo cvičení žen a dívek, kde trojice našich studentek předvedla techniky, na kterých bylo krásně vidět, že ke cvičení Ju Jutsu není potřeba fyzická síla, výšková či jiná převaha, ale že se dá cvičit za použití minima síly a pouze za využití protivníkovy energie. Každá technika byla provedena 2x – v plné, reálné rychlosti a poté pomalu, aby byly jasně vidět všechny klíčové detaily. Následovala opět interaktivní část, kde si ženy a dívky z publika mohly přijít s našimi studentkami vyzkoušet některé jednoduché principy a techniky.

No a konečně ve 3. části jsme mohli vidět cvičení dospělých, kde nám tři naši nejpokročilejší studenti předvedli širokou škálu technik, tak, že jsme mohli vidět, že Ju Jutsu je opravdu komplexní umění. Diváci tak mohli vidět, že na běžných cvičeních se učíme vše od úderů a kopů, přes velké porazy využívané především v Judo, až po páky a jemné využívání energie protivníka následované například pouze odhozením. Celá ukázka byla provedena v rychlém, energickém, téměř až reálném tempu, proto nebyl možná na první pohled vidět základní princip Ju Jutsu, tedy v překladu jemného umění, ale po názorném vysvětlení, proloženým spoustou dalších informací, už každý myšlenku jemnosti našel.

Na závěr ještě vystoupili studenti školy Tenšin Šóden Katori Šintó Ryu, kteří nám předvedli ve dvojici a poté i sami práci s mečem – katanou. Vystoupil s nimi i jejich mistr, který precizně rozebral celou katu (sestavu) do detailu, aby byla vidět obrovská propracovanost celého boje. Z práce s mečem a z reálného boje vychází většina dnes vyučovaných technik, proto se i naši studenti postupně učí práci nejen s mečem, ale i s dalšími zbraněmi.

Tím naše ukázka tedy skončila, ale my doufáme, že pozitivní zážitek z ní zůstane v našich divácích – kterých se sešlo daleko více, než jsme očekávali, dokonce tak, že se někteří museli dívat i z horních pater – ještě hodně dlouho. Přikládáme ještě ke shlédnutí krátký sestřih celé ukázky, který byl vytvořen z videí, pořízených aktivním publikem – děkujeme. Budeme se těšit zase někdy na další akci na viděnou. 😊